![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
Λίστα αντικειμένων
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
Ερώτηση στον Δήμαρχο Πατρέων Κώστα Πελετίδη απευθύνει ο Νίκος Νικολόπουλος για τον καθαρισμό μνημείων της Πάτρας. Όπως αναφέρει: "Αμαυρωμένο παραμένει το μαρμάρινο μνημείο που βρίσκεται στην πλατεία Αγίου Γεωργίου, όπου αναγράφεται η επαναστατική προκήρυξη του 1821. Προφανώς κάποιοι βάνδαλοι και ανιστόρητοι προχώρησαν με μαρκαδόρο σε βεβήλωση της στήλης, αναγράφοντας ένα ανερμάτιστο, ακατάληπτο και ανάξιο σχολιασμού σύνθημα.
Ωστόσο, ο Δήμος της Πάτρας δεν έχει σπεύσει να καθαρίσει το μνημείο.
Κατόπιν τούτων ερωτάσθε κ. Δήμαρχε:
* Για ποιο λόγο δεν έχει καθαριστεί ακόμα το μνημείο;
* Ποιο είναι το σχέδιο και το πρόγραμμα καθαρισμών του Δήμου σε δημόσιους χώρους και μνημεία της πόλης;
* Πόσα είναι τα δημοτικά συνεργεία που απασχολούνται με το συγκεκριμένο έργο και ποιος ο μέσος χρόνος απόκρισης από τη στιγμή που θα γίνει αντιληπτός ένας βανδαλισμός;"
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)